| Crack Type | Structural Crack |
| Application Area | Wall |
| Base Material | Cement Based |
| Crack Width | 3-5 mm |
| Setting Time | Normal Set |
| Packing Size | 25 kg |
| W/p Ratio | water / powder = 0.18 ~ 0.19 |
| Material | Powder |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 25kg bag |
| Country of Origin | Made in India |
SikaEmaco® N 303 is a single component acrylic polymer modified repair mortar for use as a "fairing coat" or cosmetic mortar. When mixed with water, as directed, a fine grey trowelable mortar results which can readily be applied to fill in pores, blowholes and blemishes on a concrete surface. SikaEmaco® N 303 can be used as a 'skim' coat prior to the application of the protective coatings. SikaEmaco® N 303 is specially formulated to produce a shrinkage compensating mortar with no cracking when applied in a thin section. Adhesion to concrete and flexibility are excellent.