Pune, Maharashtra
GST No. 27ABAFA7263J1ZC
Call 08047528670 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Admixture Type | Plasticizer |
| Chemical Base | Polymer Based |
| Water Reduction | Up To 10 % |
| Form | Liquid |
| Concrete Grade | Up To M25 |
| Application | Site Mix Concrete |
| Usage/Application | Auracast 405 complice to IS:9103,1999 as a water reducing admixture. |
| Packaging Type | BUCKET |
| Packaging Size | Auracast 405 is available in 20 and 200 kg drums and bulk tankers. |
| Shelf Life | 12 MONTH |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 30kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Appearance: | Powder form in colors such as natural concrete grey, grey, light grey, extra green, and red |
| Curing Time: | Foot Traffic: ~72 hours Fully Serviceable: ~7 days |
| Curing | Apply a curing compound immediately after finishing to prevent rapid moisture loss. |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 30 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
| Delivery | All over Maharashtra |
View Complete details
Product Brochure
| Application Area | Exterior |
| Packaging Size | 20 Ltr |
| Packaging Type | Can |
| Appearance | Dark brown liquid |
| Category | Waterproofing Admixture |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Admixture Type | Integral Waterproofing |
| Application | Mortar, Plaster, Concrete |
| Usage/Application | Industrial |
| Dosage | 100 ml Per Bag |
| Water Reduction | Up To 10 % |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Color | Brown |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Type Of Admixture | Snf Based Admixture |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Acrylic Coating |
| Application Area | Basement, Podium |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Industrial |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Color | Brown |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Type Of Admixture | Snf Based Admixture |
View Complete details
Product Brochure
| Admixture Type | Superplasticizer |
| Chemical Base | superplasticiser based |
| Water Reduction | Up To 10 % |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | Liquid |
| Concrete Grade | Up To M25, M30 - M40 |
| Application | Ready Mix Concrete |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Color | Brown |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Type Of Admixture | Snf Based Admixture |
View Complete details
Product Brochure
| Chemical Base | Melamine |
| Water Reduction | 15 - 20 % |
| Slump Retention | Up To 30 Min |
| Usage/Application | Industrial |
| Concrete Grade | Up To M30 |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Color | Brown |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Type Of Admixture | Snf Based Admixture |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 10kg |
| Packaging Type | plastic can |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Any |
View Complete details
Product Brochure
| Application Area | Water Tanks |
| Category | Crystalline Waterproofing |
| Country of Origin | Made in India |
| Mixing | Ensure thorough mixing to achieve uniform distribution within the concrete or mortar mix. |
| Dosage: | ypically, a low dosage is sufficient; however, specific requirements should be determined based on p |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Type | BASF |
| Packaging Size | 250KG |
| Packaging Type | Drum |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 275 Kg |
| Packaging Size | 275 kg |
| Brand | BASF |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Black |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Country of Origin | Made in India |
| Payment method | Advance |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Application | Concrete Admixture |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | BASF |
| Packaging Size | As per buyer |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | All |
With the help of professional vendors, our entity is accomplished to provide Construction Admixtures in varied forms.
Price Range:
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Fosroc |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Brand | Fosroc |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Base Material | SBR Latex |
| Usage | Bonding Agent |
| Packaging Size | 20ltr |
| Brand | Fosroc |
| Usage/Application | modifying and improving bonding of floor toppings |
| Solid Content | 45% |
| Form | Liquid |
| Recommended Use | Internal |
| Packaging Type | can |
| Mixing Ratio | 1:1 |
| Color | Milky White |
| Shelf Life | 12 months |
View Complete details
Product Brochure
| Type | USP 301 |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | Dr Fixit |
| Appearance | Milky white liquid |
| Packaging: | 1 kg, 5 kg, 10 kg, and 20 kg plastic containers. |
View Complete details
Product Brochure
| Pack Size | 20 L |
| Form | Liquid |
| Coverage Area | 5 m²/L |
| Packaging Size | 20 Litre |
| Base Type | Water Based |
| Appearance | Milky White |
| Usage Application | Horizontal Surfaces |
| Packaging Type | Drum |
| Complies To | ASTM C309 |
View Complete details
Product Brochure
| Form | Liquid |
| Packaging Type | plastic can |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Size | 20kg |
| Category | Waterproofing Coating |
View Complete details
Product Brochure
| Admixture Type | Polymer Based |
| Application | Mortar |
| Form | Powder |
| Concrete Grade | M30 - M40 |
| Packaging Size | 1 kg |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 245 Kg |
| Packaging Size | 275 kg |
| Brand | BASF |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Black |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 245 Kg |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 20 kg , 245 kg |
| Color | Black |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Type Of Admixture | Pc Based Admixture |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 245 Kg |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 245 kg |
| Color | Black |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Type Of Admixture | Pc Based Admixture |
Additional Information:
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Color | Brown |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Type Of Admixture | Snf Based Admixture |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Concrete Strength Grade | M10 |
| Color | Brown |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Type | Drum |
| Type Of Admixture | Snf Based Admixture |
View Complete details
Product Brochure
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Usage/Application | As per requirement |
| Packaging Type | As per requirement |
| Type Of Admixture | Pc Based Admixture |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 230 Litre |
| Brand | BASF |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Construction |
| Category | Waterproofing Admixture |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Packaging Size | 1 kg |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Packaging Size | 1 kg |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details