Pune, Maharashtra
GST No. 27ABAFA7263J1ZC
Call 08047528670 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Product Type | Exterior Waterproof Paint |
| Series | Classic |
| Application Area | Parapet Wall, External Wall |
| Packaging Size | 20 L |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Finish | Smooth |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Coverage Area | 20 m²/4 l |
| UV Resistance | UV Resistant |
| Brand | Dr Fixit |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 30 Kg |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Appearance: | Grey powder |
| Mixing Ratio: | 3.75 liters of water per 25 kg bag |
View Complete details
Product Brochure
| Application Area | Interior |
| Packaging Size | 235Ltr |
| Appearance | Clear to slightly cloudy liquid |
| Category | Waterproofing Admixture |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | sika |
| Color | black |
| Packaging Type | roll |
| Roll Length | 10.0 m |
| Material | Non-woven polyester fabric |
View Complete details
Product Brochure
| Type | acrylic based waterproof |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Usage/Application | Waterproofing of roof slab, sunken slabs, basements, water tanks, sunshades etc. |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 5 kg bag |
| Packaging Type | bag |
| Form of Chemical | Powder |
| Category | Waterproofing Admixture |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Usage/Application | Construction |
View Complete details
Product Brochure
| Pack Size | 200 L |
| Base Type | Water Based |
| Coverage Area | 4 m²/L |
| Form | Liquid |
| Appearance | Milky White |
| Usage/Application | Laboratory |
| Usage Application | Slabs, Roads, Beams, Pavements, Columns |
| Standard | EN |
| Packaging Type | Drum |
| Physical State | Liquid |
| Grade | Analytical Grade |
View Complete details
Product Brochure
| W/p Ratio | 0.15 - 0.16 |
| Material | Cement |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 25 kg bags. |
| Coverage Area | Trowelable; can be applied by hand or machine |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Base | Polysulphide |
| Packaging Size | 300 ml |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Bucket |
| Grade / Application | Weatherproofing |
| Curing System | Moisture Cure |
| Application Industry | Joint filling |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Brand | McCoy Soudal |
| Grade Standard | Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Storage Condition | do not drop below +5 DegreeC. |
| Appearance / Colour | Free Flowing grey powder |
| Packaging Size | 25kg |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20kg |
| Brand | BASF |
| Color | MILKY WHITE |
| Shelf Life | 12 MONTHS |
| Usage/Application | Spalled concrete, repairing floors, beams and pre-cast slabs, chajjas etc. |
| Category | Waterproofing Coating |
| Storage Condition | Store under cover, out of direct sunlight and protect from extremestropical of temperature. In |
| Form Of Chemical | Liquid |
View Complete details
| Brand | McCoy Soudal |
| Packaging Size | 100 ml |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Joint filling |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Form of Chemical | Liquid |
| Packaging Size | 300 ml |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
View Complete details
| Form of Chemical | Liquid |
| Packaging Size | 300 ml |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Aler Flug |
| Country of Origin | Made in India |
| Deals In | New only |
View Complete details