Pune, Maharashtra
GST No. 27ABAFA7263J1ZC
Call 08047528670 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Product Type | Liquid Membrane |
| Application Area | Exterior |
| Form | Liquid |
| Base Material | Crystalline |
| Packaging Size | 200 Ltr |
| Coverage Area | 35-40/m2 |
| Packaging Type | Drum |
| Shelf Life | 12 months. |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20 litres |
| Packaging Type | bucket |
| Shelf Life | Shelf life is 36 months from the date of manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Base Material | Acrylic Polymer |
| Usage | Bonding Agent |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Size | 20 kg |
| Mixing Ratio | 1:2 |
| Bond Strength | High Bond |
| Brand | Dr Fixit |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Dr. Fixit |
| Grout Type | Cementitious |
| Packaging Size | 25 kg/bag |
| Application | Patch Repair, Structural Repair |
| Compressive Strength (28 days) | > 60 N/mm² (M60) |
| Features | Non-Shrink |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Shelf Life | 6 months |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Packaging Size | 300 ml |
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
View Complete details