Pune, Maharashtra
GST No. 27ABAFA7263J1ZC
Call 08047528670 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Application Area | Interior |
| Packaging Size | 20 kg |
| Category | Cementitious Waterproofing |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Application Area | Roof, External Wall |
| Packaging Size | 1, 4, 10, 16, 20 litre |
| Form | Liquid |
| Base Material | Acrylic |
| Coverage Area | 0.5 m²/kg |
| Shelf Life | Shelf life is 36 months from the date of manufacturing |
| Packaging Type | Can |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Exterior Waterproof Paint |
| Series | Neo |
| Application Area | External Wall, Parapet Wall |
| Packaging Size | 20 L |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Finish | Smooth |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Coverage Area | 20 m²/4 l |
| UV Resistance | UV Resistant |
| Brand | Dr Fixit |
View Complete details
Product Brochure
| Application Area | , repair of large cracks |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20L |
| Usage/Application | For improving and bonding concrete repair mortars, cementitious floor toppings and screeds, waterpro |
| Packaging Type | PLASTIC CAN |
| Shelf Life | 12 MONTH |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Chemical Base | Naphthalene |
| Crack Type | Shrinkage Crack |
| Water Reduction | 15 - 20 % |
| Application Area | Wall |
| Slump Retention | 30 - 60 Min |
| Base Material | Cement Based |
| Concrete Grade | Up To M30 |
| Crack Width | 1-3 mm |
| Application | Self Compacting, High Strength |
| Setting Time | Normal Set |
| Form | Powder |
| Packing Size | 25 kg |
| Application Method | Trowel |
| Color | Grey |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | plastic can |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 1kg,5kg,10kg,20kg,200kg,250kg,500kg |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour: | Grey powder |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | Plastic Can |
| Packaging Size | 210 L drum |
| Physical State | Liquid |
| Brand | sika |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | McCoy Soudal |
| Packaging Size | 300 ml |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Joint filling |
| Surface Of Application | Ceramic |
| Grade Standard | Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| State | Powdered |
| Purity | Assure |
| Color | Gray |
| PH Value | Appropriate |
It is a polymer modified premixed cement based internal/external wall plaster. It is convient, easy to use, stronger and binds better to its substrate. It provides an even surface on which tilling can be done faster and efficient.
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 Kg |
| Model | SikaCeram 125 Easy Fix |
| Color | White |
| Form | Powder |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 50 Kg |
| Physical form | powder |
| MAP Concentration | 30 |
| Brand | Adler Flug |
| Packaging Type | Bucket |
| Usage/Application | Construction |
| Moisture | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Form of Chemical | Liquid |
| Brand | Dr Fixit |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Size | 20 L |
| Category | Crystalline Waterproofing |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | Construction |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Packaging Type | Barrel |
| Type Of Admixture | Pc Based Admixture |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | Laboratory |
| Standard | EN |
| Physical State | Liquid |
| Grade | Analytical Grade |
| Packaging Type | Drum |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Industrial Grade |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Construction Industry |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details