Pune, Maharashtra
GST No. 27ABAFA7263J1ZC
Call 08047528670 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| System Type | 2K Liquid + Powder |
| Application Area | Balcony, Swimming Pool, Kitchen, Bathroom |
| Base Material | Acrylic Polymer |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Size | 90 kg |
| Elongation | 60% |
| Coverage Area | 0.75 m²/kg |
| Brand | Dr Fixit |
| Components | Part A: Polymer liquid Part B: Cementitious powder |
| Appearance | Part A - White liquid Part B - Grey powder |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20kg |
| Packaging Type | plastic can |
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | Part A+B pre-batched 7 kg set Part A 2 kg container Part B 5 kg bag |
| Packaging Type | plastic can, bag,box |
| Form of Chemical | Slurry |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Cementitious Waterproofing |
| Country of Origin | Made in India |
| Appearance | Part A+B mixed Cement grey slurry, Part A Milky white liquid, Part B Grey powder |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Liquid Admixture |
| Type | 101 LW Plus |
| Application Area | Bathroom, Roof Slab, Plaster |
| Dosage | 200 ml/50 kg cement |
| Form of Chemical | Liquid |
| Form | Liquid |
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Size | 20 L |
| Chloride Content | Chloride Free |
| Packaging Type | can |
| Color | Milky white |
| Packaging: | Available in 200 ml, 500 ml, 1 L, 5 L, 10 L, and 20 L containers |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 48 Kg Pack |
| Form of Chemical | Liquid |
| Brand | Dr Fixit |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Appearance | Two-component system: liquid polymer + powder cementitious blend |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 25 kg |
| Pack Type | As per requirement |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade |
| I Deal In | New Only |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Is it Eco Friendly | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details