Pune, Maharashtra
GST No. 27ABAFA7263J1ZC
Call 08047528670 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Packaging Type | Bag |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Ceramic |
| Chemical Resistance | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 5 kg |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | BASF |
| Usage/Application | Construction |
| Grade Standard | Chemical Grade |
| Packaging Size | 275 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Block Type | AAC Block, Concrete Block |
| Thickness Range | 2-3 mm |
| Packing Size | 40 kg |
| Compressive Strength | M10 |
| Water Demand | 22-24 % |
| Setting Time | Normal Set |
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Composition | Cement, graded sand, and polymeric additives |
| Application Thickness | 4 mm bed thickness |
| Curing | Self-curing; no external curing required |
| Bond Strength | High compressive strength |
| Shrinkage | : No shrinkage or leakage |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 5kg |
| Color | White |
| Form | Paste |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 Kg |
| Model | SikaCeram 50 Tilofix |
| Color | White |
| Form | Powder |
View Complete details
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Model | SikaCeram 255 StarFlex LD AE |
| Color | White |
| Form | Powder |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Product Grade | Weber Set Nova |
| Tile Type | Ceramic Tile |
| Application Area | Floor & Wall |
| Adhesive Class | C1T |
| Adhesive Base | Cement Based |
| Packaging Size | 5 kg |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Grey |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 Kg |
| Color | Grey |
| Form | Powder |
| Type | Polymer-modified cementitious tile adhesive |
| Shelf Life: | 12 months from the date of production |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 40 KG BAG |
| Material | Powder |
| Usage/Application | Block Jointing |
| Type | POWDER |
| Coverage Area | For 4mm bed thickness coverage is 7 - 7.5 kg/sqm. The coverage will vary depending on surface condit |
| Thickness | 4mm |
| Brand | WEBER |
| Coverage | USED IN 4MM BED THICKNESS.POT LIFE 60 MIN.MIXING RATIO 2.5 PART OF POWDER TO 1 PART WATER.CONSUMPTIO |
| Standard | ISI |
| Packaging Type | Bag |
| Net Weight | 40 KG |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 30 Kg |
| Brand | Webber |
| Packaging Type | Bag |
| Surface Of Application | TILES AND NATURAL STONES OF LARGE FORMAT BOTH ON THE WALL AS WELL AS FLOO |
| Grade Standard | industrial as well as home use |
| Strength | High |
| Chemical Type | powder |
| Thickness | Useful for bed thickness of 3-12 mm. May go up to 15 mm in limited extent. |
| Coverage | Approximately 1.4 - 1.55 Kg/sq.m per mm of thickness |
| Open Time | 30 min |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | Webber |
| Packaging Type | Bag |
| Open Time | 30 min |
| Coverage | Approximately 1.4 - 1.55 Kg/sq.m per mm of thickness |
| Color | white & grey |
| Thickness | Useful for bed thickness of 3-12 mm. May go up to 15 mm in limited extent. |
| Chemical Type | powder |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 40 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | weber |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Color | White |
| Form | Liquid |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 Kg |
| Brand | Webber |
| Packaging Type | Bag |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Ceramic |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 Kg |
| Brand | Webber |
| Packaging Type | Bag |
| Surface Of Application | TILES AND NATURAL STONES OF LARGE FORMAT BOTH ON THE WALL AS WELL AS FLOO |
| Grade Standard | industrial as well as home use |
| Strength | High |
| Chemical Type | powder |
| Thickness | 3MM BED THICK WILL YEILD 4-5 KG/SQMTR |
| Color | white & grey |
| Coverage | Approximately 1.4 - 1.5 Kg/sq. m per mm of thickness |
| Open Time | 30 min |
| Is It Eco Friendly | Yes |
| Shelf Life | 1 year from month and year of manufacturing, for unopened bags, stored in dry condition. |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 Kg |
| Brand | Webber |
| Packaging Type | Bag |
| Surface Of Application | tile ,natural stone,mosaics |
| Strength | High |
| Chemical Type | powder |
| Thickness | 3 mm bed thick will yeiled |
| Color | white & grey |
| Coverage | Approximately 1.4 - 1.5 Kg/sq. m per mm of thickness |
| Open Time | 30 min |
| Is It Eco Friendly | Yes |
| Shelf Life | 1 year from month and year of manufacturing, for unopened bags, stored in dry condition. |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging size | 1 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Payment method | Advance |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 40 kg |
| Usage/Application | Block Jointing |
| Coverage Area | For 4mm bed thickness coverage is 7 - 7.5 kg/sqm. |
| Thickness | 4mm bed thickness expected |
| Packaging Type | Bag |
View Complete details
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Webber |
| Packaging Type | Bucket |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Plastic |
View Complete details
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Webber |
| Packaging Type | Bucket |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
View Complete details
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Webber |
| Packaging Type | Bucket |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Plastic |
| Chemical Resistance | Acids |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | Webber |
| Packaging Type | Bucket |
| Surface Of Application | Plastic |
| Grade Standard | Industrial |
| Material Compatibility | Plastic |
| Chemical Resistance | Acids |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details