Pune, Maharashtra
GST No. 27ABAFA7263J1ZC
Call 08047528670 78% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Product Type | Crystalline |
| Application Area | Basement |
| Form | Powder |
| Base Material | Crystalline |
| Packaging Size | 30kg |
| Coverage Area | 1.5 m²/kg |
| Elongation | Up To 100% |
| UV Resistance | UV Resistant |
| Service Life | 3 years |
| Color | Grey |
View Complete details
Product Brochure
| Pack Size | 40 kg |
| Form | Powder |
| Grade | Exterior |
| Application Area | Plaster, Concrete, POP Surface, Block Work, Interior Walls, Exterior Walls |
| Surface Finish | Smooth |
| Recommended Paint | Emulsion |
| Color | White |
| Packaging Type | Bag |
| Setting Time | 1–2 hr |
| Primer Required | Yes |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 25 kg |
| Pack Type | As per requirement |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade |
| I Deal In | New Only |
| Is it Eco Friendly | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details